Marzeniem większości ludzi jest piękny ogród, w którym można się odprężyć, zrelaksować. Przydomowa woliera znakomicie wypełnia wolną przstrzeń ogrodu, sprawiając że nasze marzenia mogą sie urzeczywistnić. Papugi, bażanty, pawie oraz inne ptaki egzotyczne stanowią piękne uzupełnienie takich wolier, a także dostarczają wielu wrażeń, emocji i przeżyć osobom przebywającym w ich otoczeniu.

Moja przygoda z patkami ozdobnymi rozpoczęła się od pary bażantów łownych, nie wystarczało mi to i w krótkim czasie zacząłem powiększać swoją hodowlę o nowe gatunki ptaków, obecie posiadam: 1. Papugi
  1. aleksandretty obrożne,
  2. rozelle białolice,
  3. nimfy,
  4. świergotki,
  5. nierozłączki czarnogłówki,
  6. modrolotki,
  7. faliste,
 2. Bażanty
  1. królewskie,
  2. złote,
  3. srebrzyste,
  4. diamentowe,
  5. bananowe,
  6. mongolskie,
 3. Pawie
  1. indyjskie.
Ważne jest aby zapewnić ptakom odpowiednie warunki do życia, aby mogły prawidłowo funkcjonować. Dużo uwagi należy poświęcić higienie otoczenia i wyżywieniu naszych podopiecznych.

Papugi - nadają się idealnie do hodowli wolierowej. Spełniając pewne warunki, ptaki te mogą przebywać od wczesnej wiosny do późnej jesieni w zewnętrznych wolierach w naszych ogrodach. Na zimę jednak papugi powinno przenosić się do cieplejszych pomieszczeń . W moim przypadku jest to pomieszczenie specjalnie dla nich wyznaczone w budynku gospodarczym. Opis jak powinna wyglądać woliera znajduje się wraz ze zdjęciami w podstronie woliera. Wejście do wolier powinno posiadać przedsionek, który uniemożliwi wydostanie się ptaków na zewnątrz. Co jakiś czas należy zadbać o wymianę podłoża w klatkach co niweluje roznoszenie różnych chorób. Ważne jest aby w środku wolier były żerdki na których siadają ptaki.

          Aby ptaki były zdrowe muszą się odpowiednio odżywiać. Ja stosuję w suchej mieszance takie ziarno jak : słonecznik-30%, proso-20%, pszenica-17%, owsik-10%, konopie-5%, kanar-5%, len-3%. Pozostałą część mieszanki suchej stanowi rozgnieciona kukurydza, orzechy np.włoskie, ziemne oraz różne mieszanki witaminowo-mineralne tzw. gryt, dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Równie ważne jest podawanie papugom warzyw takich jak marchew, czerwone buraczki, pietruszka i owoców jak jabłko, gruszki, brzoskwinie. Dajemy także zielenine taką jak mniszek lekarski, koniczyna oraz na jesień można podawać owoce jarzębiny i głogu. Ogólnie papugi karmi się podobnie, jedynie wielkość ziaren i kawałki podawanych owoców i warzyw jest różna w zależności od wielkości ptaka. Ważne jest aby co jakiś czas włożyć do klatek gałązki wierzby czy jabłoni na których ptaki ścierają sobie dzioby co jest im niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania. Uzupełnieniem mineralnym w pożywieniu papug jest wapń którego dostarczamy w postaci kostek wapiennych lub sepię( muszle mątwy). W okresie lęgowym podajemy mieszankę mokrą tzn. ugotowane na twardo kurze jajko z bułką tartą i to wszystko mieszamy do uzyskania sypkiej masy. Można także podawać skiełkowane zboża pszenicy lub prosa. Istotną sprawą jest stały dostęp ptaków do wody. Wodę należy zmieniać codziennie, a w czasie upalnych dni częściej. W miarę potrzeb do wody dodaję różnego rodzaju witaminy. Przynajmniej dwa razy do roku należy pamiętać o odrobaczaniu.

          Dla każdego hodowcy chwila gdy w budkach lęgowych pojawiają się pisklęta, jest wynagrodzeniem za pracę i poświęcenie się tym ptakom. Należy pamiętać by stworzyć ptakom odpowiednie warunki, każda para powinna mieć swoją budkę lęgową, w której w ciszy i spokoju będzie wysiadywać jajka.

Bażanty - postępownie z tymi ptakami wygląda podobnie jak w przypadku papug, z tym że bażanty przebywają na ziemi i jedynie na noc lub chcąc odpocząć wchodzą na żertki lub gałęzie drzew. Należy pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa i higienie otoczenia co opisałem w tekście powyżej.

          Ptaki te jedzą głównie suchą karmę składającą się z pszenicy, kukurydzy, jęczmienia, owsika, grochu, słonecznika, prosa, konopii oraz orzechów ziemnych. W żywieniu duże znaczenie ma podawanie ptakom tzw zielonki. Ja podaję swoim kurakom mlecz, komsę zwaną potocznie lebiodą oraz trawę z koniczyną. W okresie zimowym serwuję moim podopiecznym jarzębinę, a zimą buraki pastewne. Co pewnien czas ptaki otrzymują także biały ser i gotowane jajko, które są bardzo odżywcze dla naszych podopiecznych. W okresie zimowym należy zapewnić ptakom stały dostęp do wody, a także obfite żywienie.

          W kwietniu i maju dojrzałe, dobrane pary zaczynają składać jajka, ale musimy wcześniej stworzyć im do tego odpowiednie warunki do lęgu. Przygotowujemy budki lub kosze wyściełane słomą. W okresie lęgów należy zapewnić ptakom ciszę i spokój, jeżeli spełnione są wszystkie warunki to po niecałym miesiącu zaczynają pojawiać się pisklęta, co oznacza że nasze zaangażowanie zostało wynagrodzone.

Pawie - w przypadku tych ptaków postępowanie jest podobne jak u bażantów, należy tylko zapewnić im większy obszar do życia.
Copyright © 2010. Web Design Studio www.webds.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.